Mardin Göç Zamanı Dizisine Tepki

Mardin Göç Zamanı Dizisine Tepki
Mardin Göç Zamanı Dizisine Tepki

ÇEV-GÖN Başkanı Menduh Çakar’dan Göç Zamanı Dizisine Tepki

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği (ÇEV-GÖN) Başkanı Menduh Çakar, çekimleri Mardin’de yapılan ve bu hafta yayına başlayan Göç Zamanı adlı dizinin konusuna tepki göstererek konu ile ilgili bir açıklamada bulundu.

 

ÇEV-GÖN Başkanı Çakar yaptığı yazılı basın açıklamasında:

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği, olarak bizler geçmiş zamanda; bölgemizi kötüleyen dizilerin, filmlerin yayından kaldırılması için TBMM’ye giderek dilekçe verdik. Mecliste bir dizi temaslarda bulunarak; o zamanki BDP şimdiki HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, o zaman ki Ak Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığını ziyaret ederek görüşmelerde bulunduk. Görüşmelerde dizinin yayından kaldırılması için dilekçe verdik.

Verdiğimiz dilekçe sonucunda; bazı diziler yayına devam ederken, yayından kalkan dizilerde oldu. Bu girişimimiz haberimiz ulusal ve yerel basında ses getirdi.

Şu anda yine bir kısmı Mardin’de çekilen ve göçe zorlama vb. konuları anlatan dizi bölgemizin imajının bozuyor. Diğer çekilen diziler gibi bölgeyi kötülüyor. Örneğin yaşadığımız bölgeyi ve birçok yöreyi rencide eden dizi film halkımızı azarlamakta ve yaptığı rencide edici propaganda ile gençlerimize kin ve nefret tohumları aşılamaktadır.

Bölgemizle ilgili güzel dizi filmler yapılabilecekken reyting uğuruna neden bu yola başvuruluyor? Medeniyetlerin, barışın, huzurun, misafirperverliğin, yeridir. Yaşadığımız bölge, bölgeyi güzel bir şekilde anlatabilecekken neden böyle?

İsteğimiz bu ve buna benzer dizi filmlerin bir an önce yayından kaldırılmasıdır. Bu olaylara, barış ve empati ile yaklaşmak tüm halkın boyun borcudur. Önerimizin dikkate alınmasını istiyorum. ÇEV-GÖN Başkanı Menduh Çakar

 

Mardin Göç Zamanı Dizisine Tepki
Mardin Göç Zamanı Dizisine Tepki
Paylaşım Butonları
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0Share on Google+0Pin on Pinterest0
5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes
2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir