Mardin Revaklı Çarşı 6

Yıllardan beri gelenekselliğini yitirmeyen ve tarihi mekanlarına sahip çıkılan Mardin’de gidilip görülmesi gereken bir çok yer bulunmaktadır.

Toplamda 16 çarşı bulunan bu şehirde, Revaklı Çarşı (Sipahiler ya da Tellallar Çarşısı olarak da bilinir) tarihi sevenler için görülesi bir yerdir. İki tarafı revaklardan oluşan bu çarşıda tarihin kokusunu hissedeceksiniz. Revak kelimesi tam olarak, arkasında bina bulunan ve ona dayalı olarak üstünde ise kapalı örtülerin bulunduğu önü açık yer anlamına gelmektedir.

Tarihten gelen bu yerler, camilerde estetik bir görünüm yaratmak için yapılmış olup, ayrıca çok yoğun kalabalık olduğu durumlarda üstü kapalı olduğu için namaz kılınan yer olarak da kullanılmıştır. Üstü kapalı olması yağmur, kar gibi durumlarda faydalı olmuştur.

Revaklı Çarşı, Mardin merkeze sadece 2,7 km uzaklıktadır. Bizden kiralayacağınız bir araba ile 5 dk. içinde çarşıya varabilirsiniz 

Mardin Revaklı Çarşı yolu  

Mardin Revaklı Çarşı Resimleri 

 

Mardin Revaklı Çarşı 1 Mardin Revaklı Çarşı 2 Mardin Revaklı Çarşı 3 Mardin Revaklı Çarşı 4 Mardin Revaklı Çarşı 5 Mardin Revaklı Çarşı 6 Mardin Revaklı Çarşı 7

Bu alana reklam verebilirsiniz!