Mardine hoşgeldin

Mardine hoşgeldin

 

 

Mardin’e Hoşgeldiniz

 

Doğal güzelliklere, tarihi sergileyen eşsiz zenginliklere ve zengin kültürel varlıklara sahip olan mardin ili, anadolumuzun güneydoğusunda, bu toprakların kaderini paylaşan, zaman zaman yeşerip, zaman zaman solan birçok eski uygarlıklara beşiklik yapmış gizemli, bir kenttir.
Mardin, sahip olduğu kültürel değerleri ve günümüze kadar taşınan yüreklerdeki engin sevgi, hoşgörü ve sevecenliğin doruk noktaya ulaştığı, farklı kültürleri ve dinleri içinde harmanlamış-yoğurmuş açık hava müzesi görünümüyle dünyada venedik ve kudüs’le birlikte sayılı 3 sit kentten bir tanesidir.
Gökyüzüne komşu olan mardin, tarihi ipek yolu ve uygarlıkların beşiği olarak bilinen verimli mezopotamya ovası üzerinde kurulmuş efsane bir kenttir.
Tarihin tanığı mardin, binlerce yıl öncesine dayanan tarihin akışı içerisinde insanlığın kültür mirası olan çok zengin bir mozaiktir.
Yaşayan tarih mardin, dünyanın oluşumundan buyana, zamanı içinde taşıya gelen işlemeli taş yapılarıyla heyecan vericidir.
Tarihe açılan pencere mardin, açık hava müzesi görünümüyle unesco’nun dünya kültür mirası içine almayı planladığı, türkülerin yakıldığı, şiir ve efsanelerin söylendiği, sokaklarında özgün reyhani müziği’nin çalınıp oynandığı kadim bir kenttir.
Taşın ve inancın şiiri mardin, inanç turizmi içerisinde yer alan önemli merkezlerimizden birisidir.
Mimari,* etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimi veren mardin, güneydoğu anadolu’muzun şiirsel kentlerinden birisidir.
Ve mardin, gündüzleri “seyranlık” geceleri “gerdanlık” olarak tanımlanan güneydoğu anadolu’muzun “turizmde misafir odasıdır”
bir kale kent görünümünde olan mardin, kiremitsiz çatılarıyla kesme taş işçiliğinin en güzel örneklerine sahip, yüzü mezopotamya’ya bakan evleri, araç girmeyen gizemli tünellerden oluşan ve sonu görünmeyen daracık kademeli sokakları, yapı ve anıtları ile fotoğraf karelerini çoğaltacak güzelliklere sahiptir.
Bunlara ilave olarak, mimari konulara eklenen antik eserler, tarihi ören yerleri mardin’de yelpazeyi daha da genişletebilmektedir.
Eğer bir geçmişe yolculuktan bahsetmekistiyorsanız ilk durağınız mardin olmalıdır.
Kısaca mardin’i tanımak için mardin’i yaşamak, mardin’i yaşamak için mardin’i mutlaka görmek gereklidir.* anlamak için, anlatmak için mardin’i görmelisiniz.* çünkü, mardin’i göremeyenlerin yaşamında çok önemli bir boşluk var demektir.
Sizlere, güneydoğu anadolu’muzun misafir odası olan tarih ve kültür şehri mardin’e hoş geldiniz diyorum.

MARDİN’DE GÜNLÜK YAŞAM

 

 

 

 

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!