Mardin Medeniyetlerin Şehri

Mardin Şehri
Mardin Şehri

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan ve Suriye ile komşu olan Mardin, mimarisiyle, arkeolojisiyle ve özellikle tarihiyle dikkat çeken bir ildir. Bir çok tarihi eseri bünyesinde barındıran şehir, turistik açıdan bir çok ülkeden ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

Şehir bir çok görsel değere sahiptir. Kiliseler, camiler, kaleler bu değerler içinde yer almaktadır. Bunların başında Mardin Kalesi, Ulu Camii, Latifiye Camii, Mezopatamya Vadisi, Meryem ana kilisesi,  Deyrulzafarân Manastırı gelmektedir. El sanatlarıyla da ünlü olan Mardin, telkâri, taş işlemeciliği, bakırcılık, ağaç oymacılığı gibi kültürel esintilere de sahiptir.

Sinema açısından da etkin bir şehirdir Mardin, İlki 2006 yılında düzenlenen ve Sine Mardin adıyla anılan Mardin Film Festivali Her yıl bir çok ünlü isim ile gerçekleştirilmektedir. Şehrin Hükümüt konağı ve Yenişehir bölgelerinde Sine Mardin çadırları kurulmakta ve eğlenceli zamanlar gerçekleşmektedir. Şehri eğitim açısından incelediğimiz zaman ise yeni bir üniversite olan Mardin Artuklu Üniversitesi yer almaktadır. Henüz 2007 yılında kurulan bu üniversite gelişmeye çalışmakta olan bir üniversitedir.  Tarihi olarak baktığımız zaman ise birçok uygarlığa ve dine ev sahipliği yapmış etnik bir şehirdir. Şehrin ismi Marde adından gelmektedir.

Marde Süryanicede kale kenti manasına gelmektedir. Eskiden Romalılar şehre Maride olarak hitap ederken Araplar ise Maridin demekteydi. Kısacası bir çok özelliğiyle ve tarihçesiyle dikkat çeken Mardin, Türkiye’nin hem görsellik hem de turistik açıdan değerli şehirlerindendir.

Kısa Bir Mardin Tarifi oldu sizlere.

 

Paylaşım Butonları
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0Share on Google+0Pin on Pinterest0
5.00 avg. rating (99% score) - 3 votes
One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir